• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Fitness mózgu pomaga przy problemach ze słuchem.

Jest wiele rodzajów zaburzeń słyszenia, które mogą się pojawiać wraz z wiekiem, albo niezależnie od niego. Problemy ze słyszeniem utrudniają komunikację z innymi ludźmi i powodują silne frustracje u osoby niedosłyszącej. Dlatego wyniki ostatnich badań wydają się bardzo istotne, ponieważ mogą znacznie poprawić sytuację wielu osób.


Amerykańscy naukowcy postanowili się przyjrzeć możliwości leczenia tzw. szumów usznych. Uznali, że problem jest tak ważny, ponieważ aż 30 milionów obywateli Stanów Zjednoczonych posiada szumy uszne, w tym 4 miliony osób określają je jako „ciężkie”. Oznacza to, że 4 miliony Amerykanów uznało swoje problemy z szumami usznymi, za utrudniające im normalne funkcjonowanie, uciążliwe i znacznie obniżające ich jakość życia. Owe szumy również są przyczyną kłopotów z zasypianiem lub wręcz bezsenności.


Badania.

Dr Jay Piccirillo i dr Harold Burton postanowili przeprowadzić badania nad osobami, które skarżą się na szumy uszne. Przebadano zarówno osoby, u których szumy były określana jako „łagodne”, oraz te dla których owe szumy stanowiły duże utrudnienie w ich życiu. Wysłano te osoby na specjalne szkolenie mające na celu nauczenie ludzi słuchania z większą precyzją. Badanie odbywało się w ramach programu „Fitness mózgu”.

Jego wyniki zaskoczyły nawet przeprowadzających badanie naukowców! Aż 80% osób, które brały w nim udział, stwierdziło, że odczuwa znaczna ulgę, jeśli chodzi o szumy uszne! Te pozytywne różnice miały miejsce zarówno u osób z łagodnymi jak i ciężkimi szumami – badani stwierdzili, ze napady są teraz u nich rzadsze i łagodniejsze. Wszystkie osoby stwierdziły, że mają obecnie większą kontrolę nad szumem w uszach; jak to określili – potrafią go teraz „wyłączyć w swoim umyśle”. Także wszyscy zauważyli znaczną poprawę w zasypianiu i ogólną poprawę jakości ich życia!

Naukowcy uważają, że „Fitness mózgu” nie zmienił wcale głośności szumów. Zmieniła się za to ich częstotliwość tych szumów, co spowodowało, że stały się one po prostu mniej dokuczliwe. Dodatkowo podczas tego treningu, badani nauczyli się świadomie ignorować słyszane przez nich szumy. Jest to być może najważniejszy efekt, który udało się zaobserwować!

Niektórzy pacjenci również zauważyli widoczną poprawę w umiejętności słuchania tego, co mówią do nich ludzie, dzięki temu że łatwiej im było skupić uwagę na rozmówcy. Szkolenie również miało pozytywny wpływ na ich pamięć i ogólnie zdolności poznawcze.


Co dalej?

Niestety, te zaskakująco pozytywne zmiany nie są jednak trwałe. Co prawda utrzymują się jeszcze wiele tygodni po treningu, po pewnym czasie ostatecznie wraca stan poprzedni. Co więc zrobić z tym dalej? Być może konieczne się okaże przeprowadzanie treningów cyklicznie, z pewnymi odstępami czasu? Albo już po przeprowadzonym treningu, osoby go odbywające powinny wykonywać w domu samodzielnie niektóre ćwiczenia, tak aby przedłużyć ten pozytywny efekt?

Wyniki badań jednak niosą za sobą dużą nadzieję i pomimo przemijającego działania szkolenia, należy traktować je jako wielki sukces w dziedzinie leczenia zaburzeń słyszenia! Wyniki badania pokazują nam również to, że ćwiczenie mózgu wpływa nie tylko na polepszenie niektórych zdolności poznawczych.

Najważniejsze jest to, że ćwiczenia mózgu polepszają jakość całego naszego życia poprzez wpływanie na różne jego aspekty! Czy jesteśmy zdrowi, czy chorzy, młodzi lub starsi – ćwiczenie mózgu zawsze się nam opłaci!


Źródło:
"Promising Results in Controlling Tinnitus with Brain Training"
http://merzenich.positscience.com/

Zobacz również

  • Joga jest lekarstwem na depresję
  • Palenie Marihuany - fakty i mity.
  • Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube