• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Gdy mózg (nie)odpoczywa.

Gdy mózg (nie) odpoczywa.


Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoim mózgiem czy myślisz o... niczym? Ciągle za czymś gonimy, nasz umysł jest non stop na wysokich obrotach. Aż ciężko jest wyobrazić sobie, że przez chwile nie myślimy zupełnie o niczym. Osoby medytujące regularnie starają się opanować tę wbrew pozorom trudną umiejętność. Ale co to w praktyce oznacza?


Jedną z zaskakujących cech naszego mózgu jest to, że ma wręcz nienasycony "apetyt" na energię. Wręcz trudno uwierzyć w to, że organ, który stanowi jedynie 2% masy naszego ciała, spala aż 20% wszystkich kalorii, które spożywamy w ciągu dnia!

Może się wydawać, że w stanie spoczynku znacznie ograniczy zużywanie tej energii. Jednak dzieje się zupełnie inaczej – to zużycie spada jedynie o 5% w porównaniu ze zużyciem mózgu pracującego na pełnych obrotach. Naukowcy ten stan, kiedy mózg "odpoczywa", nazwali terminem "ciemnej energii". Nazwa ta wynika z faktu, że tak duże zużycie energii w tzw. stanie spoczynku jest wielką tajemnicą dla naukowców.

Nienasycony mózg.

Neurolodzy nazywają stworzyli pojęcie DMN – default mode network. Określa ono jako obszary w mózgu, w które paradoksalnie wykazują większą aktywność w stanie spoczynku niż podczas wykonywania skomplikowanych czynności poznawczych. Ten rodzaj „aktywności” występuje zazwyczaj podczas snu.

Póki co neurolodzy nie ustalili wszystkich procesów, które zachodzą w mózgu podczas stanu spoczynku. Na podstawie ostatnich badań przypuszcza się jednak, że problemy z „odpoczywaniem” mózgu mogą być związane z chorobami psychicznymi takimi jak schizofrenia, autyzm, depresja, a nawet Alzheimer.


Kreatywne odpoczywanie.

Ciekawy związek pomiędzy obszarem DMN a kreatywnością a nawet inteligencja odkryli japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Tohoku. Badanie było przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego na grupie zdrowych badanych. Pozwoliło to na zbadanie, które obszary mózgu są aktywne podczas odpoczynku, dzięki zmierzeniu ich zapotrzebowania na tlen i krew.

Następnie zmierzono ich inteligencję za pomocą standardowego testu, oraz kreatywność za pomocą specjalnego testu, dzięki któremu może zbadać unikalne myślenie, oraz jak szybko osoba badana jest wstanie generować nowe pomysły.

Badania wykazały, że osoby z większym IQ wykazują również lepszy przepływ substancji białej i szarej w mózgu w chwili spoczynku. Analogiczna sytuacja miała miejsce ze związkiem kreatywności i przepływu substancji białej, jednak już nie widać tego związku z przepływem substancji szarej w stanie spoczynku.


Co to właściwie oznacza?

Substancja biała i szara to podstawowe składniki układu nerwowego u człowieka. Substancja szara jest to część tkanki mózgowej, którą można nazwać centrum przetwarzania komórek nerwowych. Substancja biała natomiast przekazuje sygnały elektryczne z jednak komórki na drugą. Odgrywa ona kluczowa rolę podczas procesu uczenia się.

Naukowcy interpretują te wyniki w ten sposób, że osoby z większym IQ mają bardziej aktywne mózgi. Istnieje hipoteza, mówiąca o tym, że gdy mózg jest bardziej aktywny podczas spoczynku przechodzi pewne procesy biochemiczne, które mogą zwiększać efektywność i spójność procesów w mózgu.


Wnioski.

Wyniki tych badań mogą nam przybliżyć działanie tzw. „ciemnej energii”. Pokazuje nam to, że mózg jest dynamiczny i zwłaszcza podczas marzeń sennych gdy jesteśmy nieświadomi. Tak naprawdę nasz umysł nie jest nigdy bezczynny. Zamiast tego, mimo tego, że jesteśmy tego nieświadomi, nasz mózg ciągle pracuje – rozwiązuje problemy, czy też pomaga nam po prostu utrzymać zdrowie psychiczne.

Źródło:

"Inside Your Brain on Holiday"
http://brainblogger.com/2011/11/23/inside-your-brain-on-holiday/

Zobacz również

  • Joga jest lekarstwem na depresję
  • Palenie Marihuany - fakty i mity.
  • Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube