• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Przełom w dziedzinie leczenia zaburzeń słyszenia.

Słyszenie a rozumienie tego, co słyszymy to dwa różne procesy. Działanie pierwszego z nich jest dla nas oczywiste. Jednak to, co odróżnia człowieka od innych zwierząt – rozumienie mowy – było do tej pory tajemnicą. Dopiero Kalifornijskim naukowcom udało się odkryć które obszary mózgu są odpowiedzialne za przetwarzanie sygnałów akustycznych niezbędnych w ludzkiej komunikacji.


Poznanie kierunku częstotliwości FM (takich, które są słyszalne przez człowieka) – np. gdy rośnie lub spada – jest niezbędne dla dekodowania sensu wypowiedzi. Jest to szczególnie istotne w językach tonalnych takich jak chiński, ponieważ w tym języku znaczenie wyrazu może się zupełnie zmienić w zależności od tego, w jaki sposób zostanie wymówiona konkretna sylaba.


Znaczenie odkrycia.

Ma to duże znaczenie dla rozumienia mowy. Istnieją ludzie, w szczególności w podeszłym wieku, którzy maja problemy z przetwarzaniem tego rodzaju częstotliwości. Stanowi to dość duży problem dla nauki języka a takżeczytania. Dodatkowo te osoby mają trudności z rozumieniem stanów emocjonalnych osoby, z którą rozmawiają. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców mogą pomóc właśnie takim osobom i dają nadzieje na ich leczenie. Poprzez zrozumienie istoty zaburzeń tego typu terapia, oraz projektowanie protez czy tez implantów słuchowych może się okazać skuteczniejsze.


Badania mózgu.

Pierwotnie myślano, że proces ten zachodzi w innym obszarze mózgu – np. w pniu mózgu, abo w korze mózgowej czy też we wzgórzu. Niektórzy naukowcy sądzili również, że proces rozumienia mowy może zachodzić w nerwie słuchowym. Dlatego dużym zaskoczeniem dla wszystkich było, gdy naukowcy odkryli, że przetwarzanie częstotliwości FM rozpoczyna się w śródmózgowiu. Jest to obszar, który jest położony poniżej kory mózgowej, w okolicach centrum mózgu.

Dzięki opracowaniu specjalnej metody naukowcy mogli przeprowadzić wysokiej jakości badania śródmózgowia, które wcześniej były niemożliwe do wykonania. Odkryto za jej pomocą jak neurony słuchowe znajdujące się w śródmózgowiu reagują na zmiany częstotliwości. Okazało się, że te neurony są w stanie wybiórczo reagować na cykle FM w zależności od ich kierunku. Tak więc niektóre z nich były bardziej wrażliwe na górę, a inne na dolne partie.


Co to oznacza?

Jednak jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć? Wyniki z tych badań sugerują, że sieci neuronowe w śródmózgowiu można przekształcić z nieselektywnych neuronów na takie, które są w stanie przetwarzać wszystkie dźwięki. Będzie to niezwykle pomocne dla nadania znaczenia słowom, w zależności od sposobu ich wypowiedzenia.

Dla człowieka jest to podstawowy proces, dlatego wszelkie zaburzenia w tej kwestii niezwykle utrudniają mu normalne funkcjonowanie.


Nadzieja.

Naukowcy zamierzaj kontynuować badania w tym kierunku. Może to pomóc osobom z zaburzeniami słuchu. Istnieje szansa, że dzięki tym badaniom w niedalekiej przyszłości lekarze będą w stanie poprzez działanie na śródmózgowie leczyć te zaburzenia. Może się okazać, że jesteśmy świadkami wielkiego przełomu w tej dziedzinie!


Źródło:
"Biologists Locate Brain's Processing Point for Acoustic Signals Essential to Human Communication"
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120308132829.htm

Zobacz również

  • Joga jest lekarstwem na depresję
  • Palenie Marihuany - fakty i mity.
  • Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube