• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Uzależnienie od seksu.

Uzależnienie od seksu.


Wiadomo jak wygląda uzależnienie od alkoholu, papierosów i narkotyków. Niektóre substancje psychoaktywne tak na nas działają, że uzależniamy się od nich fizycznie, a po ich odstawieniu odczuwamy dolegliwości takie jak bóle głowy, drżenie mięśni, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czy nawet halucynacje. Jak jednak wygląda sytuacja z innym rodzajem uzależnienia, np. od seksu.


Wbrew pozorom uzależnienie od seksu jest poważną chorobą, taką jak alkoholizm i narkomania. Jest o tyle groźne że występuje na płaszczyźnie zarówno psychicznej jak i duchowej, a nawet oddziałuje na chemię naszego mózgu.


Mózg.

Osoby z uzależnieniem od seksu często wykazują niezdolność do hamowania niektórych swoich zachowań, pomimo tego że wiedzą jakie mogą być konsekwencje ich działania (np. podczas gwałtów, czy molestowania seksualnego).

Co może być tego przyczyną? Otóż odkryto, że może być za to odpowiedzialna dysfunkcja przyśrodkowej kory przedczołowej (mPFC) w mózgach osób, które są uzależnione od seksu. Ten rejon mózgu jest właśnie odpowiedzialny za proces decyzyjny u człowieka. Jest on też bardzo istotny w procesie hamowania.

Jednak co ciekawe podczas badania na szczurach naukowcy doszli do wniosku, że nienaruszona przyśrodkowa kora przedczołowa jest wcale nie jest niezbędna dla prawidłowej ekspresji zachowań seksualnych. Okazało się, że szczury z uszkodzeniami tego rejonu mózgu były zdolne do awersyjnych skojarzeń dotyczących ich zachowania, lecz nie potrafiły tłumić tych zachowań.

Można powiedzieć, że osoby z uzależnieniem od seksu patologicznie poszukują „nagrody” (którą w przypadku tego zaburzenia jest seks) i nie potrafią tego popędu zahamować.

Tę teorie może potwierdzać również fakt, że uzależnienie od seksu bardzo często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak inne uzależnienia, czy też zaburzenia nastroju.


Inne przyczyny.

Tak więc u ludzi z tym uzależnieniem odkryto problemy z funkcjonowaniem mózgu i centralnego układu nerwowego. Okazało się, że o tych osób w momencie obsesyjnego myślenia o seksie następuje silny spadek pewnych hormonów – beta-endorfin (tzw. „hormonów szczęścia”). Dlatego dążą do zachowań seksualnych, które to powodują nagły wzrost tych hormonów, powodują wrażenia wręcz euforyczne. Podobny proces zauważamy m.in. u narkomanów.

Owe endorfiny oraz układ limbiczny odgrywają niezwykle ważną rolę przy różnych uzależnieniach. U osób uzależnionych od seksu układ nagród jest upośledzony.


Co zrobić, gdy jest się uzależnionym od seksu?

Postępowanie jest tutaj podobne jak przy innych uzależnieniach. Niezbędna może się okazać pomoc specjalisty. Dobre rezultaty przynosi również udział w grupach wsparcia. Przy silniejszych zaburzeniach niezbędna może się okazać terapia farmakologiczna, obniżająca libido.


Źródła:
Frontal Cortex Dysfunction May Contribute To Compulsive Sexual Behavior”
http://www.medicalnewstoday.com/articles/191555.php

"Erotomania – uzależnienie i choroba”
http://pornografia.ovh.org/artykuly/erotomania_uzaleznienie_i_choroba.htm

Zobacz również

  • Joga jest lekarstwem na depresję
  • Palenie Marihuany - fakty i mity.
  • Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube