• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Porady

Czas reakcji u kierowców.

Czas reakcji u kierowców.

Rzadko prowadząc samochód zastanawiamy się nad czasem reakcji. Właściwie każdy wie, że coś takiego jak opóźniony czas reakcji istnieje i jest bardzo ważne, w szczególności w kryzysowych sytuacjach. Jednak czy rzeczywiście podczas jazdy bierzemy to pod uwagę? Czy jesteśmy świadomi czynników, które mogą go opóźnić? I w końcu czy zdajemy sobie sprawę z niebezpiecznych konsekwencji wynikających ze spadku czasu reakcji?


Po pierwsze musimy dokonać ważnego rozróżnienia na czas reakcji psychicznej a fizycznej. Czym się one różnią?

Czas reakcji psychicznej. Występuje jeszcze przed reakcją fizyczną na bodziec. Jest to niezwykle ważny czas w podczas którego podejmujemy decyzje o działaniu (lub jego braku). W tym momencie liczą się dosłownie ułamki sekund!

Czas reakcji fizycznej. Pod wpływem decyzji, którą podejmiemy w tym czasie następuje reakcja fizyczna – np. wciśnięcie hamulca/gazu, lub skręt kierownicą. Dzieje się to właściwie automatycznie, dlatego nie jesteśmy w stanie sami rozróżnić czasu reakcji fizycznej od psychicznej.


Co może opóźniać czas reakcji. Jeśli mówimy o opóźnieniu czasu reakcji zwykle mamy na myśli opóźnienie czasu reakcji psychicznej, ponieważ nie zauważa się znacznych różnic indywidualnych podczas reakcji fizycznej u człowieka. Co może ją opóźnić? Właściwie wszystko: zaczynając od temperamentu kierowcy i jego aktualnego stanu emocjonalnego, poprzez doświadczenie, sprawność fizyczną i temperament, kończąc na wieku kierowcy i stanu jego zdrowia a także zmysłów – jak wzrok i słuch... 

Tak naprawdę nasz czas reakcji zależy od składowej tych czynników, a może się wahać od 0,3 do 1,7 sekundy. Może to się wydawać bardzo mało i dlaczego właściwie tym się zajmujemy? Jednak w kryzysowych sytuacjach na drodze każda sekunda, a nawet ułamek sekundy ma znaczenie!


Czynniki zakłócające. Nie możemy zapomnieć, że na czas reakcji wpływają także różnego rodzaju dystraktory. Tak więc nie jest obojętne, czy rozmawiamy rzez telefon komórkowy, albo palimy lub jemy w trakcie prowadzenia auta. Także nieobojętni dla naszego czasu reakcji podczas jazdy są pasażerowie, którzy mogą nas rozpraszać. Chyba oczywiste jest również to, że nie należy również spożywać alkoholu, czy też brać środków psychoaktywnych przed jazdą? Warto też pamiętać o tym, że po wzięciu niektórych leków również nie powinno się prowadzić, dlatego dobrze jest przeczytać ulotkę każdego medykamentu, który spożywamy przed jazdą samochodem.


Wiek. Skupmy się na chwilę na wieku kierowcy. Jak wiadomo im jesteśmy starsi tym nasze zmysły są mniej wrażliwe na bodźce. A to właśnie zmysły są tak niezwykle ważne dla czasu reakcji. Nasze zmysły mogą nas oszukiwać, a gdy daną przeszkodę na drodze spostrzegamy niedokładnie – wzrasta nasz czas reakcji. Niektóre zdolności poznawcze na starsze lata mogą nam odmówić posłuszeństwa. Tak więc wielu starszych kierowców ma trudności z przetwarzanych tzw. „sygnałów zagrożenia” które znajdują się w ich polu widzenia. Chociaż to mało optymistyczna wizja, powinniśmy również wziąć pod uwagę to, że wraz w wiekiem jesteśmy coraz bardziej podatni na różne choroby.


Porady. Jeśli chcesz być odpowiedzialnym kierowcą, a spodziewasz się, że z wiekiem może być opóźniony twój czas reakcji za kółkiem mamy parę porad dla Ciebie:

Pamiętaj o okresowych badaniach wzroku.

Sprawdź czy szyba jest czysta a wycieraczki sprawne, aby nic nie zakłócało Twojego pola widzenia.

Unikaj prowadzenia podczas złej pogody (deszcz, śnieg, słaba widoczność).

Postaraj się ograniczyć dystraktory – ścisz radio, nie rozpraszaj się rozmową z towarzyszem podróży,...

Unikaj jazdy wieczorami i oślepienia przez inne samochody.


Jednak trzeba pamiętać, że młodzi kierowcy również mają pewne problemy z prowadzeniem samochodów – to oni stanowią przecież największą grupę osób, które powodują wypadki na drodze. (warto przeczytać artykuł na blogu szare-komorki.pl na ten temat: "Młodzi piraci") I tu właśnie mamy dylemat. Co jest ważniejsze podczas prowadzenia pojazdu – doświadczenie i odpowiedzialność, czy może jednak spostrzegawczość i szybkość reakcji? 

Źródła:

Clearly, yes. Age has both positive and negative effects.”
http://iasp.brandeis.edu/womenandaging/drive.htm

Czas reakcji kierowcy” Jerzy Pomianowski
http://www.auto-swiat.pl/1-czas-reakcji-kierowcy

 

 

Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube