• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Psychologia

Mózg jest z Wenus. Mózg jest z Marsa.


Jest pełno dowcipów tego typu:
Gdyby wystawić na aukcji dwa mózgi – kobiecy i męski – to który by więcej kosztował?
Kobiecy! A czemu? Bo nie używany.
Dla równowagi, odpowiedź na to samo pytanie:
Męski! Bo jest rzadkością.
Takich żartów powielających stereotypy można by długo wyliczać. Jednak pomimo tego, co starają nam się wmówić rzesze feministek, istnieją różnice pomiędzy mózgiem kobiecym a męskim. I chyba nie ma nic w tym złego?

Budowa. Budowa mózgu jest różna, w zależności od płci. Po pierwsze kobiecy mózg jest mniejszy, za to posiadają większe i grubsze ciało modzelowate i ciało migdałowate. Jeśli chodzi o korę mózgu, to u mężczyzn jest grubsza w prawej, natomiast u kobiet w lewej półkuli. Odwrotnie jest jeśli chodzi o płat ciemieniowy – u mężczyzn większy jest lewy, a u kobiet prawy. Tych różnic wymieniać by można jeszcze wiele, ale skupmy się na tym co jest przyczyną tych różnic.

Wiadomo co warunkuje naszą płeć: chromosomy, a konkretnie ostatnia – 23 para. U kobiet jest nią XX, natomiast u mężczyzn XY. Jednak co ciekawe to nie wystarczy, by określić płeć naszego mózgu. Pierwotnie mózgi obu płci nie różnią się od siebie (co ciekawe można powiedzieć, że wszyscy na początku byliśmy kobietami!). Dopiero kolo 6 tygodnia u dziecka w łonie matki kształtuje się płeć. Kluczową rolę w tym momencie odgrywają hormony.

Oczywiście u obu płci występują zarówno hormony „kobiece” jak estrogen, progesteron i oksytocyna, oraz „męski” testosteron. Jednak do powstania męskiego mózgu testosteron jest absolutnie niezbędny.

Jeśli chodzi o płeć człowieka, wspomniana wcześniej płeć genetyczna nie jest jedynym kryterium warunkującym naszą płeć. Wyróżnia się m.in.:

płeć genitalną,
płeć hormonalną,
płeć genetyczną,
płeć seksualną,
płeć społeczną,
płeć psychiczną,

oraz najbardziej nas tutaj interesującą:

płeć mózgu, w której to różnice determinują wspomnianą powyżej płeć psychiczną.

Mózg męski. Charakteryzuje go bardziej uporządkowana struktura. Plusem takiej budowy jest świetne analityczne myślenie. Posiadają również bardzo dobrą orientacje w terenie i wyobraźnię przestrzenną. Zwykle są również wzrokowcami. Jednak mają problemy z mówieniem o uczuciach.

Mózg kobiecy. Dzięki takiej budowie mózgu, kobiety lepiej rozpoznają i zapamiętują emocje. Jest to dużym plusem, ponieważ są empatyczne i opiekuńcze. Jednak istnieje też druga strona medalu – otóż to właśnie kobiety, wbrew stereotypom, łatwiej popadają w nałogi. Łatwiej uzależniają się od alkoholu, papierosów i innych używek. Częściej również chorują na depresję.

Tak więc obiektywnie istnieją różnice między naszymi mózgami. Ale czy to nie jest właśnie najpiękniejsze, że się od siebie różnimy? Nie można jednoznacznie stwierdzić który z mózgów jest lepszy. Właśnie dzięki tym różnicom jesteśmy dla siebie wzajemnie atrakcyjni i fascynujący. Warto docenić zarówno w sobie jak i u partnera dobre strony i postarać się zrozumieć wzajemnie.

Ten filmik pokazuje różnice mózgu kobiety i mężczyzny z przymrużeniem oka. Ale czy autor nie ma tu trochę racji?

 


Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube