• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Porady

Kierowco uwaga ! Rozkojarzenie.

Rozkojarzenie. Po ukończeniu 55 roku życia możemy zacząć doświadczać wrażenia dezorientacji szczególnie, gdy znajdziemy się w szybko zmieniającym się otoczeniu, bogatym w bodźce. Nasze rozkojarzenie najczęściej odczuwamy jako uczestnicy ruchu drogowego, zdajemy się nie dostrzegać innych uczestników czy znaków. Ten fakt często tłumaczymy pogarszającym się wzrokiem, jednak głównej przyczyny należy upatrywać się w spadku efektywności pracy ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za procesy związane z uwagą a głównie za selekcję docierających do nas informacji. W przeciwieństwie do liczby bodźców występujących w otoczeniu, nasza uwaga ma ograniczony zakres działania.


Dlatego aby sprawnie działać w wielozadaniowym i wielowymiarowym środowisku, musimy dokonywać nieustającej selekcji bodźców. W młodym wieku, dzięki sprawnie działającym procesom podzielności uwagi jesteśmy w stanie skupić się na wybranej informacji i odrzucić pozostałe. Dlatego młodzi kierowcy nie mają problemów z dostrzeganiem najważniejszych sygnałów na drodze i zignorowaniem szumu informacyjnego. Wraz z wiekiem działanie uwagi ulega zmianie. Osoby starsze często postrzegają sytuację jako „całość” próbując skupić się i przetworzyć wszystkie docierające do nich informacje. W takim przypadku mózg nie jest w stanie wyselekcjonować z otoczenia mniejszych czy szybciej poruszających się obiektów., np. rowerzysty czy pieszego, który właśnie wchodzi na przejście. Informacja ta nie dociera do świadomości kierowcy pozostając „niezauważona”.


Techniki pozwalające na poprawę funkcjonowania części mózgu odpowiedzialnej za filtrowanie docierających do nas informacji mogą wpłynąć na większy komfort starszych kierowców, którzy czują się na drodze zdezorientowani.


Źródło: telegraph.co.uk.


Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube