• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Porady

Sen najlepszym nauczycielem.

Uczysz się do egzaminu całą noc, wypijasz hektolitry kawy, nie zmrużysz oka nawet na sekundę... Rano siadasz i zaczynasz pisać egzamin i wcale nie idzie Ci tak dobrze. Co więcej mógłbyś zrobić? Otóż może wyda to się nieprawdopodobne, ale paradoksalnie gdybyś zamiast zarywać noc, aby się pouczyć najprościej w świecie poszedł spać i się wyspał, efekty okazałyby się lepsze! A wynik z egzaminu wyższy! Brzmi to jak nieprawdopodobnie, jak marzenie obiboka? A jednak! Sen przede wszystkim!


Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Notre Dame ukazują, że najlepszym sposobem na przyswojenie materiału do egzaminu, jest pójście spać zaraz po nauce. Wśród uczniów panował kiedyś przesąd, że kiedy zaśnie się z książką pod poduszą, wiedza z niej sama wejdzie do głowy... Okazuje się, że w tym zabawnym zabobonie tkwi jednak ziarenko prawdy... Oczywiście drzemka pomoże, pod warunkiem, ze wcześniej przeczyta się ową książkę.


Badania.

Psycholodzy przebadali ponad 200 studentów, którzy zwykli spać przynajmniej po 6 godzin dziennie. Zostali oni losowo przydzieleni do grup w których to mieli się uczyć deklaratywnie par słów, które były powiązane, bądź niepowiązane ze sobą semantycznie. Badanie przeprowadzano o 9 rano lub wieczorem i wracano do testowania po pół, dwunastu i dwudziestu czterech godzinach.

Warto w tym momencie wspomnieć, że pamięć deklaratywna odnosi się do świadomego zapamiętywania faktów i zdarzeń. Można ją podzielić na tzw. pamięć epizodyczną, czyli właśnie zapamiętywanie wydarzeń, oraz pamięć semantyczną, która odnosi się do zapamiętywania faktów o otaczającym nas świecie.

Wracając do badania – po 12 godzinach okazało się, że pamięć studentów okazywała się lepsza, po okresie snu niż czuwania. Jadnak ta różnica dotyczyła jedynie zapamiętywania par słów ze sobą niepowiązanych – przy słowach powiązanych ze sobą znaczeniowo tego wpływu już nie zauważono.

Po ponownym przebadaniu uczestników badania po 24 godzinach wyniki studentów były dużo lepsze, gdy studenci spali całą noc, niż czuwali cały dzień zaraz po nauce.


Wnioski.

Wyniki tego badania jednoznacznie potwierdzają tezę, że sen zaraz po nauce sprzyja zapamiętywaniu informacji. Tak więc przed pójściem do łóżka warto przeczytać to, co chcemy zapamiętać.

Można powiedzieć, że to tak jakbyśmy programowali mózg, do tego jak ma pracować podczas naszego snu i które informacje są dla nas istotne, by mógł je w nocy konsolidować.

Ta wiedza może się nam przydać przed nauką do różnego rodzaju testów i egzaminów. Dlatego naprawdę warto postawić na sen, przed ważnym dla nas egzaminem, nie tylko dla naszego zdrowia i by czuć się wypoczętym w tym dniu, ale także dlatego że jest to najlepszy sposób na zapamiętywanie obowiązującego na dany test materiału!


Źródło:
"Learning Best When You Rest: Sleeping After Processing New Info Most Effective"
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120323205504.htm

Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube