• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Palenie Marihuany - fakty i mity.

Marihuana – fakty i mity.

Ostatnio trwa walka pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami depenalizacji marihuany w Polsce. Ci pierwsi powołują się na to, że marihuana w przeciwieństwie do legalnych papierosów i alkoholu, nie uzależnia, a jej działanie jest nawet zdrowotne. Ci drudzy traktują ją jako duże zagrożenie, w szczególności dla młodych ludzi. Obydwie jednak strony nie mają zupełnie racji. Istnieje wiele mitów na temat marihuany, które warto zweryfikować.

Mity

Marihuana nie uzależnia. Po części jest to prawdą, ponieważ marihuana nie uzależnia fizycznie, jak np. alkohol, czy papierosy. Jednak nie można powiedzieć, że nie uzależnia wcale, ponieważ może nas uzależnić psychicznie, co może się okazać równie niebezpieczne. Oznacza to, że proces uzależnienia następuje płynnie i stopniowo... Uzależnienie psychiczne od marihuany przebiega nawet szybciej niż od alkoholu. Jeśli chodzi o leczenie uzależnienia psychicznego – jest dużo cięższe niż tzw. detoks, czyli leczenie uzależnienia fizycznego.

Marihuana jako lekarstwo. W wielu krajach marihuana przepisywana jest na receptę przez lekarzy, ponieważ ma lecznicze działanie. Jest to prawda. Jest między innymi stosowana przy leczeniu nowotworów – odkryto, że może spowolnić rozwój złośliwej odmiany raka. Także jest stosowana z dobrym skutkiem jako środek przeciwbólowy. Stosowana jest też przy chorobach afektywnych, np. przy depresji. Jednak pomimo tego, że jest w tej przypadłości skuteczna, z drugiej strony słyszy się, że marihuana może być u niektórych osób również przyczyną depresji. Jest też pomocna takich przypadłościach jak jaskra, migrena, czy nawet anoreksja! Nie można zaprzeczyć temu, że jest to dobrze działające lekarstwo. Ale jednak lekarstwo – i pamiętajmy, że każdy medykament ma przecież skutki uboczne...

Zdrowie fizyczne. Jeśli chodzi o nasze zdrowie fizyczne, to faktycznie – marihuana praktycznie nam nie szkodzi. W przeciwieństwie do legalnych papierosów, nie powoduje rozedmy płuc, czy też blokady dróg oddechowych.

Przeciwnicy konopi natomiast mówią, że marihuana szkodzi. Jest w to też częściowo prawdą: istnieje bowiem związek pomiędzy paleniem marihuany, a niektórymi chorobami psychicznymi – wspomnianą depresją, czy też schizofrenią. Pamiętajmy jednak, że przeprowadzone badania są jedynie badaniami korelacyjnymi, co nie udowadnia związków przyczynowo skutkowych, ponieważ być może osoby ze skłonnościami do danych zaburzeń, chętniej sięgały po marihuanę?

Są jednak badania, które mówią o tym, że palenie jointa uszkadza mózg. Wykazano, że u osób palących regularnie marihuanę przez okres dziesięciu lat, nastąpiło zmniejszenie obszaru odpowiedzialnego za emocje – ciała migdałowatego o 10%, oraz hipokampu, który odpowiada za naszą pamięć o 12%. To są bardzo ważne wyniki badań, ponieważ mówią o faktycznym stanie naszego mózgu po paleniu marihuany.

Jednak największy problem w Polsce polega na tym, że wiele ludzi młodych, pomimo ustawy zakazującej tego, pali marihuanę. Co więcej czysta marihuana, która jest właściwe w Polsce niedostępna, nie jest tak szkodliwa jak to, co można kupić nielegalnie. Liście maczane są w chemikaliach, które są dużo bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Prawdą jest, że marihuana jest szkodliwa. Szkodliwy jest również legalny alkohol i papierosy. Szkodliwe są również leki, które możemy kupić legalnie w każdej aptece, nawet te bez recepty. Czy powinna być legalna? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale warto znać skutki zarówno legalnych jak i nielegalnych środków, które bierzemy.

Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube