• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Zdrowie

Telefony komórkowe możliwą przyczyną ADHD.

W dzisiejszym świecie nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez telefonów komórkowych. Jest to urządzenie, bez którego przeciętnemu Polakowi byłoby się najciężej obyć. Ciągle smsujemy, dzwonimy, oraz dzięki nowoczesnym smartphone'om surfujemy po internecie. Dlatego szokujące mogą się okazać ostatnie doniesienia amerykańskich naukowców, dotyczące niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem telefonów komórkowych.


Okazało się, że promieniowanie telefonów komórkowych, na które narażone są kobiety w ciąży, może pływać na rozwój mózgu ich dziecka. Może być to przyczyną ADHD – nadpobudliwości psychoruchowej!

Doniesienia te są skutkiem badań przeprowadzonych niedawno na myszach. Jest to w zasadzie pierwszy dowód na to, że promieniowanie częstotliwości radiowej telefonów komórkowych, które wpływa na płód, może w konsekwencji prowadzić do zmian w zachowaniu narodzonego dziecka.


Badania.

Badania zostały przeprowadzone na myszach. Ciężarne gryzonie zostały poddane ekspozycji na promieniowanie wynikające z umieszczenia koło ich klatek telefonów komórkowych. Dla porównania przebadano również myszy, które nie miały w swojej okolicy telefonów.

Wyniki badań nawet dla naukowców były zaskakujące! Narodzone, już dorosłe myszy przebadano za pomocą specjalnych testów psychologicznych i behawioralnych, a także zmierzono ich aktywność mózgu.

Okazało się, że myszy narażone podczas życia płodowego na promieniowanie, wykazywały większą nadpobudliwość. Dodatkową rzeczą, którą odkryto, było to, że te myszy również wyróżniały się mniejszą pojemnością pamięci!

Naukowcy przyczyny tych różnic doszukują się w wadach rozwojowych neuronów w rejonie kory przedczołowej w mózgu.


Przypuszczenia.

Zmiany, które zaobserwowali naukowcy u myszy, które narażone były na promieniowanie wywołane obecnością telefonów komórkowych, bardzo przypominają ADHD u człowieka. Ostatni wzrost zaburzeń zachowania ludzkich dzieci, wywołany przez zespół nadpobudliwości psychoruchowej, może być właśnie skutkiem tego, że coraz więcej osób korzysta z telefonów komórkowych.

Konieczne jest przeprowadzenie badań wśród ludzi potwierdzających tę teorię. Być może badania te będą zaczątkiem tego, by wprowadzić bezpieczne limity narażenia na tego typu promieniowanie kobiet w ciąży. Z jednej strony owe ograniczenie wydaje się w pełni uzasadnione, ale należy jednak pamiętać, że ciąża u gryzoni przebiega w inny sposób niż u człowieka. Tak więc konieczne są dalsze badania w tym kierunku.


Wnioski.

Pomimo tego, że naukowcy nie są zgodni co do rzeczywistego zagrożenia płynącego z wyników powyżej opisanych badań, nie można wniosków z nich płynących ignorować. Telefony komórkowe z jednej strony są powszechnie używanym urządzeniem, ale z drugiej strony jest to stosunkowo nowy wynalazek. Nie zbadany jest zupełnie jego wpływ na zdrowie człowieka. W szczególny sposób na promieniowanie wytwarzane przez telefony komórkowe mogą być narażone dzieci w trakcie rozwoju płodowego.

Dlatego wyniki przyszłych badań mogą spowodować rewolucję w użytkowaniu tzw. „komórek”. Być może zostaną wprowadzone pewne ograniczenia ich użytkowania. Jest to dziedzina jeszcze nie zbadana, ale należy się liczyć również z takim obrotem spraw.

Źródło:
Cell Phone Use in Pregnancy May Cause Behavioral Disorders in Offspring, Mouse Study Suggests"
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120315110138.htm

Zobacz również

  • Joga jest lekarstwem na depresję
  • Palenie Marihuany - fakty i mity.
  • Długość życia a ocena naszego stanu zdrowia.

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube