• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Porady

Szansa na zwiększenie inteligencji.

Twierdzi się, że IQ – nasz iloraz inteligencji – jest naszą cechą stałą. Rodzimy się z takim a nie innym potencjałem. Z wiekiem początkowo owe IQ rośnie, a potem znowu spada. Uważa się również, że nasza inteligencja jest w dużym stopniu zależna od genów. Czy faktycznie tacy a nie inni się rodzimy? I czy nic się już nie da z tym zrobić?


Okazuje się, że istnieje jednak szansa na trenowanie naszego IQ. Inteligencja dzieli się na dwa rodzaje: inteligencję skrystalizowaną i inteligencję płynną. Inteligencja skrystalizowana łączy w sobie naszą wiedzę i doświadczenie, natomiast inteligencja płynna jest to raczej zdolność człowieka do nauki i przyswajania wiedzy. I wbrew pozorom jesteśmy w stanie na nią wpływać!

Oto kilka porad, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć swoje zdolności poznawcze:


Poszukiwanie nowości.

Zauważono, że jedyną cechą Wielkiej Piątki (ang. OCEAN od pierwszych liter cech w niej zawartych), na którą składają się takie cechy osobowości jak: otwartość, ugodowość, sumienność, ekstrawersja i neurotyzm, która koreluje z IQ jest otwartość.

Co to dla nas oznacza? Osoby, które posiadają tę cechę w dużym nasileniu ciągle poszukują nowości i informacji, mają wiele zainteresowań i są aktywni życiowo.

Gdy poszukujemy nowości - w naszych mózgach tworzą się nowe połączenia synaptyczne, dzięki czemu zwiększa się aktywność nerwowa, więc budują się kolejne połączenie, które to zwiększają zdolność do uczenia się. Dzięki temu zwiększa się plastyczność mózgu. Odkryto że właśnie ta plastyczność decyduje o różnicach indywidualnych w inteligencji człowieka.


Podejmowanie wyzwań.

Po prostu: graj w gry i rozwiązuj łamigłówki które ćwiczą umysł! Ale trzeba pamiętać by nie trzymać się kurczowo jednego rodzaju aktywności, ponieważ z czasem nasz mózg nie pracuje tak, jak pracował przy nauce danej gry.

Tak więc lubisz sudoku? Świetnie! Ale po jakimś czasie wpadasz w schemat i Twój mózg już się nie ćwiczy... Podejmuj dla tego wyzwania! Nie rozwiązuj codziennie krzyżówek – może w zamian tego poszukaj ciekawej gry komputerowej?


Kreatywne myślenie.

Potocznie uważa się, że twórcze myślenie jest jedynie domeną prawej półkuli. Jednak przy kreatywnym myśleniu tak naprawdę zaangażowane są obie półkule. Twórcze rozumowanie wymaga od nas innego rodzaju myślenia. I nie chodzi tu o to, żebyś nagle zaczął malować obrazy, czy rzeźbić w drewnie! Ważny jest sposób myślenia.

Dlatego należy się może zastanowić nad naszym systemem edukacji w którym dzieci uczy się schematycznego myślenia i wkuwania materiału na pamięć. Może lepsze efekty przyniesie właśnie pobudzanie kreatywności, oraz mniej konwencjonalnego sposobu myślenia?


Utrudnianie sobie czynności.

W dzisiejszych czasach jest pełno wynalazków, które nam znacznie ułatwiają życie. Niestety – ułatwiają, a czasem nawet zastępują nam myślenie! Spójrzmy na popularny GPS. Jest to świetny wynalazek, ale przez niego nie potrzebujemy ćwiczyć naszej orientacji przestrzennej i pamięci. Wiadomo, że te wynalazki są bardzo wygodne, ale może jednak dla dobrej kondycji naszego umysłu warto czasem z nich zrezygnować?


Sieć.

Mamy tutaj na myśli sieć społeczną. Nie ważne czy są to kontakty twarzą w twarz, czy też poprzez portale społecznościowe, takie jak Facebook, Nasza-Klasa, czy Twitter.

Poznawaj również nowych ludzi! Poprzez nowe znajomości otwierasz się również na nowe idee i środowiska. Ważne są również korzyści emocjonalne wynikające z dużej sieci społecznej: chociażby dobre samopoczucie, czy poczucie wsparcia i bezpieczeństwa.


Tak więc ćwiczmy swoją inteligencję! Stosując się do tych kilku porad nie tylko nasze IQ wzrośnie i z wiekiem zachowamy sprawność umysłową. Także będziemy szczęśliwsi!


Źródło:

"You can increase your intelligence: 5 ways to maximize your cognitive potential"
http://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/2011/03/07/you-can-increase-your-intelligence-5-ways-to-maximize-your-cognitive-potential/

Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube