• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Porady

Przyjacielska dieta.

W dzisiejszych czasach panuje kult ciała. Dbamy naszą fizyczną stronę z dużo większą atencją, niż o zdrowie i sprawność umysłową. Oczywiście nie ma w tym nic złego, w szczególności jeśli skupiamy się raczej na tym, abyśmy byli zdrowi – np. dzięki zbilansowanym dietom i uprawianiu sportu, niż na tym by wyglądać jak modelki wyniszczając w efekcie swój organizm drakońskimi dietami, lub poddawać się niebezpiecznym dla zdrowia zabiegom...


Panie pewnie aż za dobrze wiedzą ile poświęcenia kosztuje zrzucenie kilku kilogramów, aby wcisnąć się w wymarzoną sukienkę. Czy pomyślałyście kiedykolwiek, że wpływ na efekty waszej diety mogą mieć wasi przyjaciele?


Dietetyczny savoir-vivr.

Przebadano 70 par kobiet, które miały jeść wspólnie posiłki, podobnie jak w restauracji. Autorzy badania dokładnie przyglądali się temu, jak uczestniczki eksperymentu spożywały podane im dania. Zauważyli przy tym interesującą zależność – kobiety, które jadły razem, robiły to w zaskakująco podobnym tempie. Kęsy brały do ust mniej więcej w tych samych momentach.

Badacze zauważyli także inną ciekawą zależność – przybliżone tempo jedzenia było głównie na początku posiłku. Naukowcy tłumaczą to chęcią zrobienia dobrego pierwszego wrażenia. Badane kobiety początkowo miały również bogatszą mimikę. Może to wynikać nie tylko z chęci pokazania się z jak najlepszej strony, ale także z wpojonych wcześniej, na przykład jeszcze w dzieciństwie, zasad savoir-vivre'u.


Szczupły kumpel – dobry kumpel.

Co nam mówi to badanie? Badacze zadali sobie pytanie – czy otaczanie się ludźmi, którzy jedzą bardzo dużo, może nas doprowadzić do otyłości? Niestety, tego typu badania są bardzo ciężkie do przeprowadzenia. W badaniach demograficznych faktycznie zauważalna jest wspomniana zależność. Pamiętać należy jednak, że w badaniach korelacyjnych nie jesteśmy w stanie określić relacji przyczynowo skutkowej...

Starano się przeprowadzić badania eksperymentalne pod tym kątem, jednak próbki są zbyt małe, aby móc to przełożyć na całą populację. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że przebywanie ze szczupłymi osobami może nam pomóc schudnąć. Widać jednak ku temu spore przesłanki i być może przyszłe badania, będą w stanie nam kiedyś wytłumaczyć tę interesującą korelację.


Wnioski.

Wnioski z tych badań wydają się oczywiste. Nie tylko wspólne spożywanie posiłków może mieć znaczenie dla powodzenia naszej diety. Posiadając szczupłe przyjaciółki, które są od nas bardziej atrakcyjne, czujemy się zmotywowane, aby im dorównać.

Także to, czy nasi znajomi są aktywni fizycznie, czy raczej wola wolny czas spędzać z piwkiem przed telewizorem nie jest również bez znaczenia. Aktywni przyjaciele motywują nas i wpływają na nas pozytywnie.

Przesłaniem nie jest to, że należy nagle zmienić swoich znajomych na „szczuplejsze modele”. Warto jednak mieć na uwadze te słowa i być może samemu motywować swoich przyjaciół do ruchu i zdrowego odżywiania, zamiast przejmować ich złe nawyki żywieniowe.


Źródło:
Are Your Friends Making You Fat?"
http://brainblogger.com/2012/04/30/are-your-friends-making-you-fat/


Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube