• Gry uczą współpracy nie agresji.
Gry uczą współpracy nie agresji. >Gry komputerowe są niezmiernie popularne wśród młodzieży. Od dawna panuje jednak przekonanie, że potęgują one agresję w przyszłości, w szczególności jeżeli graczami są młodzi ludzie (...)
Psychologia

ChAD – nie tylko depresja.

ChAD – nie tylko depresja


Coraz więcej mówi się ostatnio o depresji – ta choroba zalała świat jak jakiś wirus. Jednak to niejedyne zaburzenie afektywne, które nas dotyka. Często mylona z depresją, ze względu na objawy, choroba afektywno-dwubieugnowa również stanowi duży problem dla normalnego funkcjonowania dla wielu osób. Czym właściwie jest i jak ją odróżnić od depresji?


Objawy.

Sama nazwa choroby afektywno-dwubiegunowej (w skrócie ChAD), mówi o tym, że są jakieś dwa bieguny, dwa różne krańce choroby. I tak to w przybliżeniu właśnie wygląda. Osoby cierpiące na ChAD cyklicznie mają epizody depresji i tak zwanej manii. U każdej osoby przebieg choroby wygląda nieco inaczej. Średnio zmiana z jednego stanu w drugi następuje po paru miesiącach, jest to zwykle od 2 do 6 miesięcy.

Depresja. Stan ten właściwie nie różni się od zwykłej depresji. Osoby chore mają zaniżone poczucie własnej wartości, zobojętnienie na ludzi i świat ich otaczający. Czasem bywają poirytowane, czy nawet agresywne. W czasie depresji trudno tym osobom się na czymś skupić, mają problemy z pamięcią i nauką. Mogą się również wtedy pojawić myśli o śmierci i samobójstwie. Istnieją także objawy fizyczne takie jak: duży apetyt i objadanie się, nadmierna senność i ciągłe zmęczenie.

Mania. Aby zrozumieć czym jest mania, najprościej jest wyobrazić sobie stan przeciwny do depresji. Jest to stan silnie podwyższonego nastroju i samooceny. Dla chorego jest to stan zazwyczaj bardzo przyjemny. Osoby te mają wtedy pełno energii, potrzebują mało snu i jedzenia. Są wtedy bardzo rozmowne, elokwentne i kreatywne. Wielu artystów cierpiało na tę chorobę. Okres manii był dla nich niezwykle twórczym czasem, mieli wtedy tzw. wenę.

Jednak ten stan wbrew pozorom również ma swoje minusy. Po pierwsze osoba z ChAD ma wtedy natłok myśli, za którym trudno nadążyć. Może się wtedy zachowywać nieodpowiedzialnie. Dla otoczenia może być to bardzo męczące.


Typy.

Zaburzenie afektywne typ I

Jest to klasyczna postać ChAD. Okresy bywają długie, a nasilenie manii duże. 

Zaburzenie afektywne typ II

Ta postać ChAD ma łagodniejszy przebieg. Okresy przechodzenia z manii w depresje są nieco krótsze, a sama mania dużo łagodniejsza niż w typie pierwszym.

Cyklotymia

Jest to łagodna forma ChAD, ponieważ zarówno okresy depresji jak i manii są delikatniejsze niż w typie pierwszym. Zwykle również nie wymaga leczenia farmakologicznego.


Leczenie.

Częste jest mylnie diagnozowana z powodu dużego podobieństwa do zwykłej depresji. Nierzadko się zdarza, że chorzy wspominają jedynie o epizodach depresyjnych, zatajając epizody maniakalne. Bywa że przez długi czas leczeni są, oczywiście bezskutecznie, na depresję zanim lekarz zda sobie sprawę z prawdziwej choroby pacjenta.

Leki. Stosowane są zwykle dwa rodzaje leków. Po pierwsze antydepresanty - zwykle czasowo, jedynie podczas okresu depresji. Dużo skuteczniejsze okazują się tzw. stabilizatory. Należą do nich leki przeciwpadaczkowe, u których odkryto to nowe zastosowanie.

Czasem się zdarza, że same leki nie wystarczają. Wtedy warto wspomóc leczenie farmakologiczne psychoterapią. Oprócz indywidualnego leczenia skuteczna okazuje się również terapia rodzinna.


Temat choroby afektywno-dwubieguneowej wykorzystywany był również w filmach. Np. w filmie „Mr. Jones”:


Źródła:
Treatment for bipolar disorder”  M. Smith  http://helpguide.org/mental/bipolar_disorder_diagnosis_treatment.htm
What are the symtoms of bipolar disorder”; National Institute of Mental Health http://www.nimh.nih.gov/health/publications/bipolar-disorder/what-are-the-symptoms-of-bipolar-disorder.shtml
Życie na biegunach”; K. Kucewicz, J. Tucholska W: Charaktery. Magazyn psychologiczny. nr 2 (181) Luty 2012

Zobacz również

Newsletter

  • Facebook
  • Google+
  • GoldenLine
  • Nasza Klasa
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube